پایگاه خبری گیل نوین/ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع عصر امروز (شنبه) در جلسه ستاد مدیریت کرونای گیلان اظهار داشت: قدردان همکاری اتحادیه های اصناف، صمت، دانشگاه علوم پزشکی و صاحبان مشاغلی هستیم که نسبت به رعایت محدودیت‌های کرونایی توجه لازم را داشته اند و این مسیر نیازمند استمرار است.

وی با اشاره به اینکه گیلان و پنج استان دیگر در اعمال محدودیت ها و اجرای دستورالعمل ها و مصوبات جزو بهترین استان ها بوده اند، اضافه کرد: با تمامی سختی ها و مشقات ، روند صعودی تعداد بستری شدگان متوقف شده و امیدواریم در روزهای آتی، سیر نزولی آغاز شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه با همت شبانه روزی هیچ مراجعه کننده ای بدون تخت نماند، ادامه داد: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری در اسفندماه سال ۹۸ و فروردین سال ۹۹، نقش مهم و اثرگذار مردم، جوانان و فعالان اجتماعی و مدنی در رعایت الزامات کرونایی با شکل‌گیری پویش‌هایی همچون من ماسک می‌زنم و جز به اضطرار از خانه خارج نمی شوم و … تجلی یافت.

وی با تأکید بر اینکه امروز نیز با همیاری مردم، فرهنگیان، بسیجیان، سمن ها و اقشار مختلف اثرگذار اجتماعی موج جدید شکل گرفته از سویه جدید بیماری، تحت کنترل قرار می‌گیرد، افزود: آیت‌الله رئیسی رئیس جمهوری، در جلسه امروز ستاد ملی، موفقیت بیشتر در مقابله با کرونا را در گروی عزم همگانی جامعه و مسئولان دانسته اند.

دکتر زارع از عموم مردم فهیم خواست تا اهمیت مراعات پروتکل‌ها و نقش این وظیفه مهم اجتماعی در قطع زنجیره بیماری را به یکدیگر متذکر شوند و نقش دستگاه های فرهنگی و رسانه ای را در این راستا بی بدیل توصیف و اضافه کرد: میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ۳۸ درصد است و گیلان اگرچه نسبت به هفته های قبل، اندکی رشد داشته اما هنوز با سطح مورد انتظار فاصله دارد و توجه به دستورالعمل های مراقبتی همچنان بایستی جزو اولویت ها باشد.

وی کاهش تعداد فوتی‌ها نسبت به پیک اول را نشانگر تبحر کادر درمان و افزایش میزان امکانات و تجهیزات در مراکز بیمارستانی ذکر و خاطرنشان کرد: مردم با پرهیز از عادی انگاری، دورهمی ها و اجتماعات غیرضرور و استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی به کاهش این بیماری کمک کنند.

وی به سفر هفته گذشته معاون وزیر بهداشت به گیلان و درخواست اختصاص دُز بیشتری از واکسن برای تسریع در انجام فرآیند واکسیناسیون در استان باتوجه به سالمندبودن و تراکم جمعیتی گیلان اشاره و اظهار کرد: در این سفر برخی نیازمندی ها از جمله تأمین اکسیژن ساز و دارو مطرح شد که امیدوارکننده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه به لحاظ انجام فرآیند واکسیناسیون جزو استان های برتر هستیم اما با نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: مراکز خوبی پیش بینی شده و امکان تزریق بیش از۳۰ هزار دُز در روز نیز وجود دارد و بایستی روند افزایشی ارسال واکسن پیگیری شود.

وی اعلام رئیس جمهوری مبنی بر واردات ۱۰ میلیون دُز واکسن تا پایان ماه مرداد و توزیع در استان ها از طریق وزارت بهداشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: در شهریورماه، ۲۰ میلیون و در مهر و آبان نیز ۳۰ میلیون دُز دیگر وارد و در کنار آن ظرفیت تولیدات داخلی هم از هفته های آتی تقویت می شود.

استاندار گیلان بر لزوم برنامه ریزی صحیح در انجام واکسیناسیون و جلوگیری از تشکیل تجمع و ایجاد صف تأکید و تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا از هر طریقی امید مردم به آینده ، تقویت و موجبات رضایتمندی آنان را فراهم آوریم.

وی به مصوبه امروز ستاد ملی مبنی بر تعطیلی همه اصناف، بانک ها و مشاغل دولتی به جز اصناف ضروری مندرج در گروه یک از ۲۵ تا سی‌ام مردادماه جاری اشاره کرد و افزود: تمامی دستگاه های اجرایی، نهادها، بانک ها و ادارات به جز بخش ضروری دستگاه های خدمات رسان همچون آب، برق و گاز و … و نیروهای مسلح تعطیل هستند.

دکتر زارع خاطرنشان کرد: براین اساس، از ساعت ۱۲ فردا ۲۴ مرداد (یکشنبه) تا پنجم شهریور (جمعه) ممنوعیت تردد در سراسر کشور و همه جاده ها، اعمال و ضمن عدم صدور مجوز جدید توسط فرمانداری ها، همه مجوزهای صادر شده برای تردد نیز لغو خواهد شد.

وی با تأکید براینکه در این مدت بنا به هر دلیلی افرادی که مشمول جریمه شده اند، در صورت عدم پرداخت، بعد از یک ماه جریمه آنان دوبرابر شده و حتماً اخذ می شود، گفت: در این مدت تمامی سینماها، تئاترها، موزه ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، پارک ها، کتابخانه ها و اماکن تفریحی تعطیل است.

رئیس ستاد استانی مدیریت کرونا گیلان به کمیته رسانه و فضای مجازی تأکید کرد که با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها نسبت به تولید محتواهای امیدافزا برای تنویر افکار عمومی و همراهی بیشتر مردم با محدودیت ها اقدام کند و گفت: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز همچون ایام گذشته بستر تهیه اقلام مورد نیاز مردم از طریق خریدهای اینترنتی را بیش از گذشته در فضای مجازی فراهم نماید.

وی حصول نتیجه اجرای محدودیت ها را با همراهی مردم در پرهیز از ترددهای غیرضرور و رعایت پروتکل‌ها دانست.

دکتر زارع با تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) اظهار داشت: قیام حضرت اباعبدالله (ع) و نهضت خونین کربلا و عاشورا، قیامی تاریخ ساز بوده که در تاریخ بشریت ماندگار شده است.

وی با بیان اینکه لازمست از ابعاد گوناگون تأثیرگذاری نهضت بزرگ عاشورا برای تعالی فردی و اجتماعی بهره گرفته شود، افزود: باید با استفاده از بسترهای فضای مجازی، صدا و سیما و رسانه های اجتماعی؛ متناسب با ایام محرم، سوگواری های حسینی پرشورتر از قبل باشد.

در این جلسه هریک از رئیسان کارگروه های ذیل ستاد استانی مدیریت کرونا به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته پرداختند